سردار شهید عباس خلجی

شهید عباس خلجی
تاریخ تولد:1342
محل تولد:شهرکرد
تاریخ شهادت:1363/12/25
محل شهادت:جزیره مجنون
مسئولیت:جانشین یگان دریایی تیپ مستقل 44قمربنی هاشم(ع)
شهید «عباس خلجی» در سال 1342 در خانواده‌ای مستضعف و باایمان در روستای «پیربلوط» از توابع شهرستان شهرکرد در استان «چهارمحال وبختیاری» به دنیا آمد. او از همان ابتدا دارای هوش و ذکاوت خاصی بود که مورد توجه همگان واقع شده بود .
از سن 7 سا لگی راهی مدرسه شد و با تلاش و کوشش توانست مقطع ابتدایی را با موفقیت پشت سر گذارد. او همزمان با درس خواندن در یک کارگاه مکانیکی نیز کار می کرد تاهم هزینه تحصیل خود را تامین کند وهم از این را به خانواده اش کمک کند. قبل از ظهور انقلاب اسلامی ودر مبارزات مردم ایران با رژیم فاسد شاهنشاهی حضوری فعال وتاثیر گذار داشت.
چاپ و توزیع اعلامیه ها وسخنان امام(ره) شرکت در راهپیمایی ها و مبارزات دیگر با نظام خائن ستم شاهی از دیگر فعالیتهای او بود. انقلاب که پیروز شد او به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. معتقد بود سپاه بهترین نهادی است که می شود برا ی مردم وانقلاب خدمت کرد. ایشان به عنوان مربی آموزشی به نیروهای سپاه و بسیج آموزش می داد و دراین راه زحمات زیادی را متقبل شد.
با شروع جنگ تحمیلی درنگ نکرد و به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل شتافت. او درجبهه نیز لیاقت و شایستگی بی شماری از خود نشان داد و بعد از مدتی به عنوان فرمانده یگان دریائی تیپ44قمربنی هاشم(ع) انتخاب شد. شهید خلجی در این سمت در عملیات و صحنه‌های رزم دلاورانه شرکت نمود و حماسه های بی شماری خلق کرد. او مدت زیادی بود که انتظار دیدار معشوقش را می‌کشید ، انتظاری که سالها در دل داشت.
عملیات «بدر » در جزایر«مجنون» نقطه ی وصال او با معبودش بود. در تاریخ 25/12/1363 این شهید بزرگوار در جزایر «مجنون» به آرزوی دیرینه ی خود رسید و ندای حق را لبیک گفت .
پیکر مطهرش 13 سال در غربت و دور از وطن بود. اما انتظارها به سر آمد و پیکر مطهر ایشان در تاریخ 13/07/1376 به میهن بازگشت و با تشییع امت قهرمان پس از سالها دوری و هجران در گلستان شهدای روستای «پیربلوط» آرام گرفت تا در کنار حوض کوثر اجر مجاهدات و تلاش هایش را بچشد.
هر چند تا ابد حسرت نبود او و سایر رزمندگان حماسه آفرین هشت سال حماسه و ایثار  بر دلهای ایرانیان و دوستداران ایران خواهد ماند.وصیت نامه شهید
نپندارید که شهیدان راه خدا مرده‌اند، بلکه زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.
آنان به فضل و رحمتی که از خداوند است خواهند شتافت .
مژده دهند که از مردن هیچ نترسند و از فوت متاع دنیا هیچ غم مخورند .
آنها را بشارت به نعمت و فضل خدا دهند و اینکه خداوند البته اجر اهل ایمان را هرگز ضایع نگذارد .
آل عمران ـ 168 ـ 6 ـ 170.
ای جوانان عزیز روستای پیربلوط من به شما برادران عزیز نصیحت می‌کنم ؛برادران نماز بخوانید و با هم مهربان باشید و تقوی پیشه کنید .‌ ایمانتان را قوی کنید.
و پدران و مادران و خواهران و برادران ؛ شما پدران و برادران باید مانند امام حسین(ع) باشید و رهبر را یاری کنید و شما مادران و خواهران مانند زینب(س) باشید و پیام خون شهیدان را به گوش مردم دنیا برسانید.
اگر نماز شما مورد قبول خدا گردید همه کار شما مورد قبول خدای بزرگ و متعال است و همه با هم باشید و یکدیگر را آزار ندهید . زبان خودتان را حفظ کنید زبان مانند شمشیر است. انسان می‌تواند با زبان تمام دنیا را به کشتن دهد و می‌تواند تمام مردم را رهبری کند.
و دعا به امام و رزمندگان پرتوان اسلام را فراموش نکنید و برای امام حسین(ع) گریه کنید. مادرم برای من گریه نکن، برای شهیدان کربلا گریه کن . این قسمتی از وصیت‌نامه من است ـ بخوانید و به آن عمل کنید.


قسمت دوم:
فروغ خندة مهر ظفر زبام سپهر
آن محمد با ولی همدم شده
آن محمد روح انسانی شده
آن محمد گفت با حق رازها
آن محمد معدن حکمت شده
آن محمد حبیب‌ا... بود

طلوع صبح بر این آشیانه می‌ریزد
در میان جان و دل محرم شده
در دل درویش روحانی شده
بعد از آن بشنید او آوازها
جبرئیل پیک در خدمت شده
در میان اهل وحدت شاه بود

پدران و مادران و خواهران و برادران برای رسیدن به هدف دو راه است:
1ـ‌ مبارزه با نفس اماره و خودسازی.
2 ـ واجباتی که خداوند واجب کرده انجام دهید و از مکروهات دوری کنید و مستحبات را بجا آورید.
در روایت آمده است افرادی که به قبرستان می‌رسند و می‌لرزند و عرق سرد در پیشای آنها نقش می‌بندد آن افراد آن کسانی هستند که در قیامت به خدا می‌گویند ما را به دنیا برگردان تا کار خیر انجام دهیم (که این کار هم محال است)
اگر تیغ عالم بجنبد زجای
از خدا دان خلاف دشمن و دوست
نبرد رگی تا نخواهد خدای
که دل هردو در تصرف اوست

قسمت سوم:
حب ریاست انسان را از خدا دور می‌کند و بجای ایثار و گذشت برتری‌طلبی و غرور می‌آورد . آنهایی که از ذکر خداوند متعال غافل مانده‌اند کسانی هستند که واقعیت عالم هستی و مقصود از خلقت را نمی‌دانند. لذا تمام هم و غمشان حیات دنیا و زندگی پست طبیعت است.


قسمت چهارم: (دربارة امام حسین(ع))
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
هرکجا می‌نگرم نور رخش جلوه‌گر است
هر کس میل به سوی کرببلایش دارد
با قلب بشر مونس و همراز حسین است
از مردم دنیا مطلب حاجت خود را
این چه شمعی است که جانها همه پروانه اوست
هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست
من ندانم که چه سری است در خانة او
آنکس که پناهش بدهد باز حسین است
درخواست از او کن سبب‌ساز حسین است

 

قسمت پنجم:
آن کس که تو را شناخت جان را چه کند
دیوانه کنی هردو جهانش بخشی
فرزند و عیال و خانمان را چه کند
دیوانة تو هردو جهان را چه کند
اوست خدایی که تمام مخلوقات را روزی می‌دهد و تقسیم آن و کمی و زیادتی آن تماماً بدست اوست.
اوست که دعای هر خواننده‌ای را اجابت می‌فرماید و خواسته ی خواننده‌اش را اجابت می‌فرماید . بدی را از هر که بخواهد برطرف می‌کند در حقیقت معنی توحید در فهمیدن و به یقین دانستن لاحول و لاقوه الا بالله است که رشته‌ای از معنی لا اله الا الله می‌باشد. مؤثر خداست آثار حیات هم از خداست و ظهور آن آثار هم خداست.
در پایان از کلیه پدران و مادران و خواهران و بردران عزیز و ارجمند امیدوارم که مرا حلال کنید و از شما برادران می‌خواهم امام را دعا کنید و رزمندگان را یاری کنید که خدا شما را یاری می‌کند در هر کجا که باشید در جنگ فتح نصیبتان می‌کند و در حوادث ثابت قدمتان می‌کند. عباس خلجی


 
برادرشهید:
روزی عباس تعداد زیادی عکس امام (ره) را که در آن موقع نگهداری آن خیلی خطرناک بود واگر چنین چیزی از کسی مشاهده می‌شد، ساواک دستگیرش می‌کرد؛ دیدم.اواین عکسها را درمیان مردم توزیع می کرد. ایشان عکس حضرت امام(ره) را به صورت گچ‌بری و حکاکی شده درآوورده بودند و بارنگ‌آمیزی خیلی زیبایی در ایوان منزلمان نصب کرد که اکنون نیز در همانجا ست .انجام این کار در زمان حکومت دیکتاتوری شاه خیلی خطرناک ومسوی با شکنجه های ساواک ومرگ بود اما عباس بدون هیچگونه ترسی این کار راکرد.انموقع ما هنوز حضرت امام (ره)رانمی شناختیم. وقتی از او سؤال می کردیم عکس چه کسی است ؟ایشان اظهار می‌نمود که این عکس امام است ،ولی نمی‌گفتند که امام خمینی. لذا ایشان از قبل از انقلاب فعالیت زیادی در راستای جبهه‌گیری بر علیه رژیم طاغوت و مبارزات بر علیه آن رژیم ستم‌شاهی را داشتند تا اینکه تظاهرات ومبارزات بر علیه رژیم شاه کم‌کم شکل ‌گرفت . یک روز دیدیم تعداد 100 برگ شاید هم بیشتر عکس امام راکه درقطعات بزرگ و کوچک چاپ شده بود، به منزل آورد و عکسها را شبانه به دیوارهای مساجد ،مدارس ،کوچه‌ها و جلو مغازه‌ها نصب نمود. قبل ازانقلاب که روستای ما برق نداشت ،عباس به بالای پشت‌بام مسجد صاحب الزمان که نزدیک منزلمان هست می‌رفت و در هنگام نماز صبح و ظهر و مغرب اذان می‌ گفت . از نظر معنویات در حد بالایی بودند و کوچکترین صحبتی که بر علیه انقلاب می‌شد و اگر کسی طرفداری از شاه ملعون می‌نمود،اوتحمل نمی کردو شدیداً جبهه‌گیری می‌کرد.
اوتمام وجودش راوقف کشور وانقلاب کرده بود.هرموقع به مرخصی می آمد به مدت 2 الی 3 ساعت در منزل می ماند ومی فرمودند که من باید بروم . در جبهه به من نیاز دارند و ایشان در همان روز که آمده بودند به منزل پس از چند ساعتی به جبهه‌ها برمی گشت.
یکبار در فصل برداشت گندم به مرخصی آمدند .وقتی متوجه شدند من وپدر مشغول برداشت گندم هستیم به مزرعه آمدند وتا شب در برداشت گندم به ماکمک کردند .حتی شب راهم درصحرا ماندیم و گندم چیدیم که فردای آن روز نیز به جبهه رفتند.
ایشان حتی اکثر اوقات که به مرخصی یک هفته تا 10 روزه می‌آمدند 24 ساعت بیشتر در منزل نمی‌ماندند و همیشه هنگامی که به منزل مراجعه می‌نمودند بیشتر به نماز خواندن و تلاوت قرآن اهمیت می‌دادند . من که در آن زمان کوچک بودم به من می‌فرمودند : سوره‌های آخر قرآن را با هم تلاوت کنیم.اومی‌فرمود: این واژه‌ها را حفظ کن و تا حفظ نمی‌کردم و برایشان تلاوت نمی‌کردم به من اجازه نمی‌داد که از منزل خارج شوم.
ایشان هنگامی که در مرخصی بودند نیز جهت جمع‌آوری کمکهای مردمی به جبهه‌ها، پیشقدم می‌شدند و دیگران را نیز تشویق به این امر می‌کردند.
در طول این چند سال هیئت حضرت سیدالشهدا(ع) و هیئت حضرت ابوالفضل العباس(ع) را شکل دادند و همیشه در صحبتهایش می‌فرمودند: نمازهایتان فراموش نشود و امام را دعا کنید و تشویق می‌کردند که جوانهای روستا به جبهه‌های حق علیه باطل بروند .


 آثار شهید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
اولین روز بود که آمدیم خط مقدم را شناسایی کردیم و برادرها وضعیت دشمن را برای ما توصیف کردند. سه روزبعدبا تعدادی از نیروها به کمین دشمن رفتم. قرارماساعت 11 بود.برادران را به وضعیت منطقه توجیه کردم.
و این چند روزی که در خط پدافندی بودیم خیلی خوب بود و خیلی خوب می‌توانستی به خدا برسی.
... شب فرارسید و تمام برادران که با من بودند مهمات برداشتند. با نام الله راه کمین دشمن را پیش گرفتیم و رفتیم . دشمن گلوله منور شلیک می کرد.هرچه نزدیکتر می‌شدیم دشمن بیشتر تیراندازی می کرد. به اولین سنگر کمین رسیدیم، همه جا آب بود. جز خاکریز که تا نصف در آب فرورفته بود . بچه‌ها از کنار آن حرکت می‌کردند. آخرین سنگر از سمت راست 200 متری دشمن بود و آخرین سنگر از سمت چپ نیز تا 300 متر با دشمن فاصله داشت . صدای دشمن را می‌شندیم...
تلخی دنیا شیرینی آخرت است
مادر منشین برابر ‌گل امشب
بر خانة پرمهر تو زین بعد نیایم
آسوده بیارام ،مکن فکر پسر را
بر حلقة آن خانه دگر پنجه نسایم
پیراهن من به در خانه بیاویز
تا مردم این شهر نگویند پسرت نیست
دنیا چو رباط و ما در او میهمانیم
فکری منما که ما دراو میهمانیم
در هردو جهان خدا ماند و بس
ما همه کُلُ من علیها فانیم
تو ای مادر مکن زاری که من اکنون بسی شادم
نمرده زنده می‌باشم بود رنج تو در یادم
همانا شیر پاک تو مرا جانباز پرورده
که جان خویشتن را در ره قرآن زکف دادم
درباره امام عزیزم خمینی کبیر
هرکس که ندارد به جهان مهر تو در دل
حقا که بود طاعت او ضایع و باطل
برداشتن از عشق تو دل، فکر محال است
از جان خود آسان بود از عشق تو مشکل
برای بارور کردن دین حق و برپا داشتن پرچم عدالت سختی‌ها را باید به جان خرید.
ای پد ر ، مادر ، برادر ، خواهر و همسرم برای من گریه نکنید. هرگز، هرگز اگر خواستید گریه کنید برای علی‌اکبر حسین(ع) گریه کنیدو بس.
از تمام اهالی پیربلوط برای من حلالی بطلب .


یک حدیث قدسی:
آن کس که به من عشق ورزید من نیز به او عشق می‌ورزم. آن کس که به او عشق ورزیدم، می‌کشم او را و آن کسی را که من بکشم ،خونبهایش بر من واجب است و آن کس که خونبهایش بر من واجب است پس من خودم خونبهایش هستم.
پدران ، مادران ، خواهران و برادران زندگی انسانها همیشه یکنواخت نیست بلکه
با انواع پستیها و بلندیها همراه است .از تمام برادران ، خواهران ، پدران و مادران که در تشییع جنازه من شرکت کردند یک خواسته دارم! اول امام را دعاکنید و رزمندگان را یاری کنید و به سوی جبهه‌ها حرکت کنید تا امدادهای غیبی را ببینید . جبهه‌های اسلام، دانشگاه الهی است و ‌آنجاست که انسان خود را می‌شناسد و آنجاست که معبود خود را می‌بیند و به سوی او می‌شتابد و شهادت را در بغل می‌گیرد.
استقامت در مبارزه بزرگترین نشانه حقانیت مکتب و هدف می‌باشد و همچنین بزرگترین تبلیغ برای پیشرفت هدف و جذب افراد است . ای پدران ، برادران ، مادران و خواهران راه آخرت دراز است؛ توشه بردارید . هر نفسی که شما می‌کشید گامی است که به سوی مرگ می‌نهید پس تقوا پیشه کنید.
بهترین عبادت قرائت قرآن است. رسول اکرم(ص).
بهترین ایمان داران شما ،خوش‌اخلاق‌ترین شماست. علی(ع).
وازاین بزرگواران است که :
بهترین جهاد مبارزه با نفس اماره است.
نجات مؤمن در نگهداری و کنترل زبان است.
نصیحت مؤمن بر مؤمن واجب است.
سپاهی شجاع کسی است که شمشیر بر کمر بندد و بر چهره نامبارک مرگ لبخند زند و همچنان خندان در آغوش امواج معرکه فرو رود یا در خون خویش و گرداب فنا ،غرق گردد و یا به ساحل پیروزی و افتخار دست یابد.
چو نور ماه بر این آشیانه می‌ریزد
زبان خامه به دفتر فسانه می‌ریزد
بروی شانة خونین دشتهای جنوب
گل امید کران تا کرانه می‌ریزد
دراین قافله بادا یمین و یسار
به گوش لاله دمادم ترانه می‌ریزد
چراغ همت و فانوس سرخ، ایثار است
که نور فتح به بام زمانه می‌ریزد
فروغ خندة مهر ظفر زبام سپهر
طلوع صبح بر این آشیانه می‌ریزد
آن محمد با ولی همدم شده
در میان جان و دل محرم شده
آن محمد روح انسانی شده
در دل درویش روحانی شده
آن محمد گفت با خلق رازها
بعد از آن بشنید او آوازها
آن محمد معدن حکمت شده
جبرئیلش بی شک در خدمت شده
آن محمد حبیب‌الله بود
در میان اهل وحدت شاد بود
پدران ، مادران ، خواهران و برادران به هدف رسیدن دو راه دارد. یکی مبارزه با نفس اماره و خودسازی است ودوم واجبات خدا که واجب کرده است انجام دهید و از مکروهات دوری کنید و مستحبات را به جا آورید.
در روایت آمده است: افرادی که درقبرستان می‌لرزند و عرق سرد در پیشانی آنها نقش می‌بندد. آن افراد از آن کسانی هستند که در قیامت به خدا می‌گویند ما را به دنیا برگردان تا کار خیر انجام دهیم و آن زمان خدا به آنها می‌گوید که نمی‌شود این بنده را بگیرید و غل و زنجیرش کنید.
اگر تیغ عالم بجنبد زجای
نبرد رگی تا نخواهد خدای
از خدا دان خلاف دشمن و دوست
که دل هردو در تصرف اوست
اعتقاد به معاد حب ریاست را از انسان دور می‌کند و جای علو و برتری‌طلبی دنیوی را به گذشت و ایثار می‌دهد. آنهایی که از ذکر خداوند متعال غافل مانده‌اند کسانی هستند که واقعیت عالم هستی و مقصود از خلقت را نمی‌دانند لذا تمام هم و غمشان حیات دنیا و زندگی پست طبیعت است. دنیا پست است.


درباره حسین( ع):
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
این چه شمعی ست که جانها همه پروانه اوست
هرکجا می‌نگری نور رخش جلوه‌گر است
هرکجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست
هرکسی میل سوی کرببلایش دارد
من ندانم چه سریست که در خانه اوست
با قلب بشر مونس و همراز حسین است
آنکس که پناهش بدهد باز حسین است
از مردم دنیا مطلب حاجت خود را
درخواست از او کن که سبب‌ساز حسین است.
توانایی انسان
آن کس که تو را شناخت جان را چه کند
فرزند و عیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هردو جهانش بخشی
دیوانه تو هردو جهان را چه کند
اوست خدایی که تمام مخلوقات را روزی می‌دهد و تقسیم آن و کمی و زیادی آن تماماً بدست اوست . دعای هر خواننده‌ای را اجابت می‌فرماید و مطلب خواننده‌ای را می‌دهد . بدی را از هرکه بخواهد برطرف می‌کند. در حقیقت معنی توحید در افعال فهمیدن و یقین دانستن لاحول و لاقوه الا بالله است که شعبه و رشته‌ای از معنی کلمه لا اله الا الله می‌باشد.
مؤثر خداست .چنانچه حیات هر موجودی از خدا است آثار حیات او هم از خداست و ظهور آن آثار هم از خدا.

 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید